Logo icon

Laiva RUPUCIS mazajiem ūdeņiem

Kategorija Tūrisms, apkaime: Rīga, Ventspils iela 53, autors: Jānis Briška


Mērķis - palaist tautās RUPUCI - peldlīdzekli Latvijas mazajiem ūdeņiem. Izveidosim RUPUČA stendu izstādē Sports un atpūta 2016 1.-3.aprīlī.

10€  līdz šim no   1,800€
10€  /   1,800€
0 Sekundes atlikušas

10€ (0%)

1 ieguldītāji

0 Sekundes atlikušas

Šis projekts nesasniedza nepieciešamo mērķi 1,800€ līdz Marts 14, 2016 un tādēļ netika finansēts
balsot0

Par RUPUCI

Droši vien esi stāvējis mazupītes malā un domājis – nez, no kurienes tā plūst un kurp aiztek. Varētu iet un paskatīties – krūmi, nātres... Varētu brist – dūņas un dēles... Braukt ar laivu – te taču gandrīz nav ūdens, piepūšamo viens divi sabakstīs, un vispār – vardes nosmies... Ek, lai paliek, paskatīšos Google maps.

Image title

RUPUCIS ļauj visu vecumu (līdz 120 kg +) bērniem klātienē izpētīt šo “no kurienes – kurp”.

Image title

Izcelsme

Senatnē (minēts Jūlija Cēzara laiku britu hronikā) mazītiņas laiveles pinuši no klūgām un apvilkuši ar ādu, vēlāk - ar darvotu audeklu, un braukuši ar tām zvejā un medībās. Anglijā entuziasti tādas darina joprojām un sauc “coracle” (skat. Vikipēdijā, Youtube, coraclesociety.co.uk), arī DA Āzijā un Indijā lieto līdzīgas. Kontinetālajā Eiropā tās nepelnīti aizmirstas, lai gan, visdrīzāk, reiz bijušas izplatītākas par vienkočiem (vieglāk izgatavojamas, īpaši – ar akmens rīkiem), tikai nav atstājušas pēc sevis neko arheologiem izrokamu (senākais zināmais eksemplārs atrasts kādas angļu muižas bēniņos un datēts ar 18.-19.gs miju) un sava laika autoriem nav likušās pieminēšanas vērtas. Amerikāņi pazīst “bull boat” - laiveli , kuru apvelk ar viena govslopa ādu. Angļu “coracle” būtisks atribūts ir lence, kas ļauj to nest uz muguras kā bruņurupuča čaulu, taču autors to vēl nav īsti apguvis (pirmajā mēģinājumā gandrīz nožņaudzos). Prasmīga lietotāja rokās (t.i. zem dibena) RUPUCIM līdzīga laivele ir gluži nopietns peldlīdzeklis – 1974. ar tādu šķērsots Lamanšs (iespējams, ne pirmo reizi, tāpat kā Beringa, Malajas u.c jūras šaurumi).

Image title

foto no www.boatsdepot.org; www.old-chum.com.

RUPUCIS Latvijā

“Trīs vīros laivā” Vizma Belševica “coracle” tulkojusi kā “mazā, pītā īru laiviņa”, laikam latviešu vārds (ja tāds bijis) šitam aparātam pazaudēts. Īpatnējais airēšanas paņēmiens (airi neceļot no ūdens un vēzējot kā spārnu vai spuru, skat.video) tik pat kā nerada troksni un acīmredzot joprojām noder (malu)medniekiem un makšķerniekiem, tādēļ savu nosaukumu saglabājis - “čangalēšana”.

RUPUČA vārdu savam kuģim piešķīru, jo ar to (1,20 x 1,50 x 0,38 m, 11 – 15 kg) viegli tikt cauri/pāri/apkārt dažādiem – gan slapjiem, gan sausiem šķēršļiem, kā īstam abiniekam.

Image title

RUPUCIS projektēts, balstoties uz tīmeklī pieejamo informāciju un ņemot vērā stiklplasta īpašības (viegls, ekonomisks, tehnoloģisks un ilgtspējīgs - 21. gadsimts tomēr). Tradicionālo “klūgu rāmis + audekla apvalks” konstrukciju atmetu, jo tā mazāk izturīga un tai īsāks mūžs. Pirmā prototipa izmēģinājums notika 2014.g. 7. decembrī Rīgā, Māras dīķī, un sagādāja autoram lērumu pozitīvu emociju neraugoties uz to, ka “ūdens izskatījās nepatīkami slapjš un auksts” (Dž. K. Džeroms).
2015. gadā sagatavots formu komplekts RUPUČA ražošanai, un daži RUPUČI jau atraduši jaunus īpašniekus.

Izstrādātas 2 versijas:

- RUPUCIS POND – ar ko jaunatnei jandalēties pa pirts dīķi, smagāks (ap 15 kg,), ar iebūvētu 80 litru drošības pontonu, t.i nenogremdējams;

Image title

- RUPUCIS ADVENTURE – ceļotājam, makšķerniekam, pētniekam, iespējami viegls (max. 11 kg), ērti pārvadājams un glabājams – sēdekli var izņemt un vairākus RUPUČUS salikt vienu otrā kā ziepju traukus.

Image title

RUPUCIS izstādē "Sports un atpūta '2016" Rīgā, Ķīpsalā 1.-3. aprīlī.

Projekts “RUPUCIS” līdz šim bijis tāds hobija pasākums, t.i autors iecerējis, modelējis, izgatavojis matricas un būvējis eksperimentālos RUPUČUS brīvajā laikā, materiālus iespēju robežās iegādājoties par saviem personīgajiem līdzekļiem. Nupat tie ir cauri, tādēļ meklēju atbalstu PROJEKTU BANKĀ, lai pieveiktu pēdējo (iespējams, visgrūtāko) posmu – palaistu RUPUCI tautās. Esmu pārliecināts, ka tas ieņems cienīgu vietu Latvijas (arī tuvāko kaimiņvalstu) mazajā flotē, jo šeit netrūkst aktīvu un zinātkāru piedzīvojumu meklētāju, un ūdeņu (Latvijā - autoram nezināms liels skaits ezeriņu un dīķu, un 777 upes, garākas par 10 km /U.Plotnieks, A. Priedītis, "Zivis um makšķerēšana",R., Avots 1980./), ko atklāt un iekarot (vārda vislabākajā nozīmē!).

Lai ar RUPUCI klātienē iepazīstinātu iespējami daudz potenciālo lietotāju, gatavojos piedalīties izstādē “Sports un atpūta '2016” (sadaļā “Boat show”) Rīgā 1.-3. aprīlī.

Izstādes stendā būs:

  • ekspozīcijas laukums 9 kv.m;
  • lozungs “IZMĒRAM IR NOZĪME”;
  • 4 RUPUČI - 2 POND, 2 ADVENTURE;
  • 4 “čangalēšanas” airi;
  • ekrāns ar video prezentāciju;
  • planšete ar tehnisko aprakstu;
  • 2 krēsli un galdiņš;
  • statnis ar bukletiem;
  • tējkanna & krūzītes (vienreiz lietojamās) nātru un/vai aveņu kaulu tējai;
  • miskaste.
Jānis Briška

Par Jānis Briška

Reizēm niez nagi kaut ko uzradīt. Reizēm izdodas.

Uzdod jautājumu